fbpx

Posloucháte s nadšením ty, kteří mají krásnou angličtinu se skvělou výslovností, ačkoliv jsou to Češi? To mě těší. Mě osobně vždy nadchnou. – Že to pro vás není? Ráda bych vás v dnešním newsletteru motivovala, abyste se přece jen o dobře znějící výslovnost pokoušeli a nepřipadalo vám to hloupé. Pár tipů vám určitě pomůže.

Často slyším komentáře: „Dobře, ale je skvělá anglická nebo německá výslovnost tak důležitá? A není to spíše trapné?” Ne, není to NIKDY trapné a je to VŽDY důležité a to nejen pro porozumění. Zkrátka to ke každému jazyku patří, jako „ř“ k češtině.

Ze zkušenosti vím, že ve správné výslovnosti nám spíše brání ostych a obava, než to, že na to prostě nejsme.

V tomhle jsme my Češi trochu zvláštní. Přece nebudeme před kolegy mluvit anglicky „s bramborou“ v puse, nebo vyslovovat v němčině ztemnělé „r“ namísto našeho drnčivého. Nejsme přece žádní Krhounkové (snaživci).

Musím říct, že s těmito názory jsem se setkala dokonce i při studiu germanistiky mezi mými spolužáky. Díky častým pobytům v Rakousku jsem si o tom myslela své, ale opravdová podpora přišla od naší profesorky doc. Dr. phil. Hildegardy Bokové s jejím prohlášením: „Milí studenti, snažte se o skutečně německou výslovnost. Až vám to bude připadat úplně trapné a přehnané, věřte, že pak je to správně!“ Já jí tímto velmi děkuji, protože to velmi pomohlo i mému sebevědomí při přednášení na mezinárodních konferencích.

Pokud jsi nyní přijal/a , že přehnané a trapné je to správné, máme první krok za sebou. Ovšem výslovnost je třeba praktikovat a cvičit. Zkus tedy neznámé zvuky ve tvém cílovém jazyce trénovat ve sprše nebo v autě. Příklad: anglický „th“ zvuk. Není to „s“ ani „t“. Řekni to znovu a znovu. A nikdo tě při nácviku nebude slyšet. Když si na to zvykneš, už ti to přijde normální a jinak ti to ani nepůjde.

Rozhodně ti pomůže poslechnout si před tím třeba krátký poslech v angličtině.

A dobrý hudební sluch? To je výhoda, nikoliv podmínka! Máš pocit, že to přece jen není ostych, co ti brání? Může být. U mě to zpočátku byla i jistá dávka lenosti. Prostě se mi vždycky nechtělo se snažit. Pak je důležitá motivace. U mě to byla profese, u tebe to může být služební cesta, nová firma, prestiž, kamarád, nebo zkrátka chuť být dobrý/á.

Pokud tedy chcete získat motivaci a shodit ostych, zúčastněte se některého z našich intenzivní kurzů. Můžete se těšit na příjemné prostředí a lektora, který vás bude motivovat, aby vám správná výslovnost nepřipadala trapná. Držím vám palce.