10. ročník konference Management, znalosti a praxe se koná 19. května 2023 v Hluboké nad Vltavou. Dnes bych vám ráda představila našeho třetího váženého řečníka, Tomáše Moravu, který se na konferenci podělí o své postřehy a odborné znalosti na téma „Jak poznat smysluplné moderní technologie?“
První setkání s Tomášem Moravou
Poprvé jsem se setkala s naším třetím přednášejícím před několika lety v Českých Budějovicích, kde jako spoluzakladatel společnosti Hardwario představoval společně s kolegy českou technologickou společnost, která zaměřuje na oblast internetu věcí – IoT (anglicky Internet of Things, zkratka IoT).
Otázka toho, co je a co není smysluplná technologie, padla na zmíněném setkání několikrát. A tak jsme byli velmi potěšení, když Tomáš Morava přijal jako vážený přednášející pozvání na naši konferenci. Letošní podtitul totiž zní „Smysluplné moderní technologie v praxi“.
O co se s námi zkušený manažer a majitel společnosti Tomáš Morava podělí a jaké jsou jeho zkušenosti?
Tomáši, na konferenci budete hovořit o moderních technologiích, nicméně když si pročtu Vaše bohaté pracovní zkušenosti, nikde v nich není, že jste vývojář, nadšený programátor, nebo někdo podobný.
Když se ohlédnu za projekty, kterých jsem se měl to štěstí účastnit, jsou vždy spojeny s nějakými výrobními a technologickými podniky, občas software či nemovitosti, ale hardware a technologie převažují. Technika a inovace mě vždy bavily, ale protože jsem vzděláním a náturou ekonom, zajímal jsem se o praktické využití nových technologií. Tedy nejen to, že to někdo dokáže, ale i že to dokáže udělat tak dobře, aby to někdo koupil a zaplatil za to tolik, že tomu, kdo to dokázal, se to vyplatí dodat. Tedy aby to všem dávalo smysl.
Kudy tedy vedla Vaše cesta, než jsme se setkali u projektu Hardwario? A proč jste se vlastně do něčeho takového pustil?
Asi nejvíc mě v mé cestě ovlivnila zkušenost z JABLOTRONu, kde jsme budovali inkubátor firem a inovací, které mohou přerůst ve světová řešení a rozrůst se v další silné nohy celé skupiny JABLOTRON. V portfoliu jsme měli software, hardware, nové zdroje energie a právě i rodící se IoT v podobě HARDWARIO. To nám nakonec přišlo natolik zajímavé, že jsme do něj s kolegy sami investovali a převzali kontrolu. Je to stále velmi zajímavý příběh, na který jisté během konference narazíme a blíže ho rozebereme.
Prezentace v angličtině
Rád bys zlepšil své online prezentace v angličtině? Pojď se naučit, jak oslovit a zaujmout publikum na našem kurzu Online prezentace v angličtině! Naše kurzy vedou zkušení lektoři, kteří se zaměřují se na praktické dovednosti, které ti pomohou při tvorbě a prezentaci tvých projektů, prezentací a webinářů v angličtině. Zaregistruj se nyní a získej sebevědomí a jistotu v tvé angličtině.
Říkáte, že je důležité prověřit předem, zda bude technologie smysluplná. Jde to? A jaké technologie jsou vlastně nesmysluplné?
Já osobně si zjednodušuji pohled na smysluplnost na cynická a přísná čísla. Nemyslím tím, že by smysluplné bylo jen to, co od první chvíle vydělává, to by se toho moc nezrodilo. Při investičních doporučeních do nových technologií klademe důraz na základní jednotkovou ekonomiku, tzv. MVP (tedy tak zjednodušený bazální produkt, který bude možné otestovat u zákazníků a nechat je za něj zaplatit), ale i prostou analýzu plánů a diskusi s tvůrci inovací, která nás utvrdí, že o smysluplnosti a o zákaznících přemýšlejí (anebo ne).
U vývojářů a tvůrců se samozřejmě často setkáme se skvělými nápady, které jsou ale buď tak složité na vývoj / výrobu, či tak komplikované na pochopení, že se neuchytí a nikdo je nekoupí. Anebo si sám tvůrce lže do kapsy ohledně využitelnosti, trhu, skutečné potřeby, kterou řeší.
Zajímavý přístup, který jsem pochytil v JABLOTRONu, je vyvíjet produkt či novou technologii nikoli na základě zadání vývoje či manažera, ale nejprve k němu dopředu napsat uživatelský manuál pro zákazníka – podle něj pak vyvíjet.
O co byste se chtěl s účastníky konference podělit?
O co nejvíce praktických případů firem a technologií, které se prosadily, protože jim bylo přáno, ale i těch, které složitě hledaly své místo a dlouho skomíraly na hraně udržitelnosti, než nalezly svůj trh, anebo, které se prosadily díky přízni investorů, ale neměly smysl a rychle skončily. Právě z takových příběhů se snažíme poučit a konfrontovat s nimi současné inovátory, aby přísně a nekompromisně testovali smysluplnost a životaschopnost svých nápadů.
Máte pro nás na závěr nějaký vzkaz?
Žijeme ve složité době, která je zároveň úžasná objemem příležitostí a v našem regionu ještě relativním blahobytem a bezpečností. Musíme budovat systém vzdělání, výzkumu a financování inovací, a podporovat jejich transformaci do produktů a firem. Velmi věřím, že tak posílíme naši svobodu, bezpečnosti i udržitelnost a péči o náš svět.
„Věřím, že každé lidské (inovační) snažení má mít i základní ekonomický smysl, aby bylo životaschopné a aby jeho smysl byl úplný.
“Tomáš Morava
Tomáš Morava
po inženýrském studiu na VŠE Praha a stáži na Copenhagen Business School v Dánsku působil jako finanční analytik, projektový manažer a člen představenstva v investiční skupině EXPANDIA. V holdingu JABLOTRON se následně podílel na komplexní restrukturalizaci skupiny a vytvoření technologického inkubátoru inovačních firem a nápadů. V roce 2017 založil LIFTIA a připojil se k týmu zakladatelů start-upu HARDWARIO čímž se naplno vrhnul do realizace vlastních podnikatelských snů. Tomáš je držitelem doktorského titulu v oblasti oceňování firem.
Vstupenka na konferenci do 28. února 2023 za výhodnější cenu.