fbpx
Používali jste ve škole taháky? Tak v tom pokračujte i nadále, protože taháky jsou pozitivní pomocník.

Návrat do pracovního procesu

Jedna z našich studentek se po rodičovské vrátila na pozici vedoucí účtárny menší německé firmy. Se svým nadřízeným, německým jednatelem, se díky jeho částečné znalosti češtiny vždy domluvili. Protože měla i na rodičovské dovolené částečně home office, s němčinou byla poměrně často písemně v kontaktu. Ústní kontakt už tak častý nebyl.
Dva měsíce po jejím návratu zpět do práce ovšem původní jednatel přešel do nové pobočky a nový německý jednatel mluvil česky jen velmi málo. Samozřejmě nebylo jednoduché naskočit co nejrychleji do plné pracovní rutiny a ještě k tomu všemu začít okamžitě aktivně komunikovat německy.

Co se ve škole naučíš…

Pomohly nám taháky. Navrhla jsem, že na kurzech bude studentka s lektorkou kromě jiného psát “taháky“, tj. konkrétní věty a fráze, které si vždy napíše před plánovaným setkáním s jednatelem.
Nutnou podmínkou pro efektivní přípravu bylo i to, že si “taháky“ musela psát sama, samozřejmě za podpory lektorky. Krátké rozhovory spolu pak vždy sehráli společně předem. S malým pomocníkem v ruce pak šla vždy za jednatelem a připravené věty se snažila říct. Lístek v ruce byl velká opora, už jen proto, že do něj mohla vždy mrknout. A co jednou vyslovíš, už ti nikdo nevezme.
Nyní po třech měsících už není ve stresu před hovorem v němčině. Připravuje si “taháky“ sama, většinou už na nich má jen obtížná slovíčka. Sama říká , že ten malý kousek papíru jí nesmírně pomohl.

Připravujte si taháky

Rádi vám stejně jako naší studentce poskytneme odbornou radu a podporu. Poradíme vám, jak na to, abyste se zbavili zábran mluvit v cizím jazyce. Společně si připravíme a nacvičíme konkrétní situace.
Pokud jste v podobné situaci jako naše studentka, přihlašte se na náš intenzivní kurz.
Michaela Krausová
Váš jazykový poradce
Volejte +420 602 116 845 nebo napište mkrausova@jazz-com.cz a zúčastněte se našeho intenzivního kurzu.
Pokud vám unikly naše předchozí tipy, napište si o ně na info@jazz-com.cz