fbpx

Aktivně hovořit v cizím jazyce je beze sporu pro nás všechny nejnáročnější dovednost v tomto ohledu a principielně je jedno, zda je to angličtina, němčina nebo španělština. Na druhou stranu je pro většinu z nás aktivní komunikace nejdůležitější. Požaduje se po nás při jednáních, pracovních pohovorech, školeních, služebních cestách a koneckonců i při dovolené. Translátory jsou fajn, jen se nám vždy do komunikace nestačí vejít.

Dokud to neřekneme, tak to neumíme

A ještě k tomu toto. Je třeba co nejvíce mluvit, protože dokud to neřeknu, tak to neumím. Ale není přece možné mít stále vedle sebe lektora nebo mluvčího, abych si mohl/a něco natrénovat. Můžeš mi věřit, že si stále lámu hlavu s tím, co by se ještě “lidského” (tedy přístupného a jednoduchého) dalo udělat proto, abychom se co nejvíce mohli obklopit cizím jazykem, zvládli ho zařadit do všedního dne a ještě to mělo efekt. A protože takové možnosti hledám i pro sebe a svou angličtinu, mám další skvělé doporučení. Samozřejmě jsem ho vyzkoušela na našich studentech a funguje báječně.

Staň se komentátorem

Ano, vážně. Nezvedej pochybovačně obočí a zkus se začíst dál, tak úplně prvoplánové to není. Určitě nám pomůže shrnutí: Co neřekneme to neumíme. Fajn. – Lektor nebo mluvčí také není vždy po ruce, když se nám to hodí. Fajn. – Ale trénovat mluvení potřebujeme a chceme. OK. – Schopnost vyjadřovat se třeba v angličtině se dá natrénovat. Výborně. A pokud máme počítač, což asi všichni, jsme připraveni.

Tedy:

  1. Najdi si nějaké krátké video (pět tipů ti v odkaze nabízím zde pod čísly 1, 2, 3, 4, 5), nejlépe 1 – 2min. Na netu je jich opravdu mnoho a mnoho. Nejlépe, kde se příliš nemluví, což může být skrytá kamera, reklama, upoutávka…
  2. Rozhlédni se kolem a vyber si publikum. Jestli to bude šálek kávy, obraz na stěně, nebo dokonce kamarád, se kterým to pojmete jako hru, je na tobě.
  3. Jednou si video pusť, ať se zorientuješ, o co v něm zhruba jde.
  4. A nyní se staneš komentátorem. Spustíš video a snažíš se zcela jednoduše nahlas popsat, co se v něm děje. Samozřejmě v rytmu videa a s patřičným nasazením.
  5. Vtipné video je nejlepší cesta. Nejen, že se zasměješ, ale je to spolehlivý způsob, jak se soustředit na video a děj, nikoliv na to, že ho komentuješ.
  6. Vypadl/a jsi z rytmu? Nevadí, pusť si video znovu. Můžeš mrknout na slovíčko, které nevíš, a které bys rád/a zařadil/a. Případná slovíčka si ale raději připrav předem před spuštěním videa na ostro, ať se učíš využívat slovní zásobu, kterou máš a k ní maximálně 3-4 nová slovíčka.

Připadá ti to banální? No tak si to zkus. Myslím, že hned změníš názor. I zkušený angličtinář či němčinář se může pěkně zapotit. A kromě toho, že potrénuješ aktivní komunikaci v angličtině, se pobavíš a automaticky procvičíš schopnost se jednoduše a jasně vyjádřit. A to je trénink další dovednosti jako bonus, nejen pro cizí jazyk.

Můžeš namítnout, že je to tak trochu jednostranné, a že tě nikdo neopravuje. Nicméně, jak jsem uvedla již na začátku, hledám další možnosti, jak se jednoduše a s pozitivní motivací v zádech obklopit cizím jazykem, když nad tebou zrovna nestojí tvůj lektor.

Právě proto stále rozvíjíme systém komplexních intenzivních kurzů, kde je základem výuka s lektorem, kterou pak doplňujeme dalšími jazykovými bonusy. Ty umožňují samostatnou práci na konkrétním jazyce a lektor zajišťuje podporu a kontrolu.

Maximálně efektivně pak můžeš využít čas s lektorem v tom, v čem ho nikdo nenahradí (vědecky podloženo, že stále ani technika), a to je dialog, objasnění gramatiky a její procvičení v různých situacích. Ať už máš týdenní, jednodenní nebo jen několikahodinový kurz, je čas, který s lektorem strávíš opravdu smysluplně využitý a naprosto dostačující. S tím, jak využít svůj čas na přípravu a zařadit cizí jazyk do každodenní rutiny ti rádi pomůžeme prostřednictvím bonusů a doplňků, které stále rozšiřujeme. Můžeš si zvolit sms servis, skype kurz i ve formě konzultací, 3D e-learning, zjednodušenou četbu, telefonní nebo emailové tréninky.

Nech si namixovat svůj jazykový koktejl a zlepši tak svou jistotu nejen při mluvení v cizím jazyce. Rádi se ti budeme věnovat.

Na tento rok připravujeme novinky v intenzivních jazykových programech, na které se můžeš těšit v dalších newsletterech.