fbpx

V jednom z červencových newsletterů jsem se podrobně věnovala tomu, že získat nebo udržet si znalost cizího jazyka je “nekonečný příběh“ a tak to zkrátka je. Tentokrát bych vás ráda potěšila, že fakt never-ending story (nekonečný příběh) ve výuce sice zůstává, ale není zase tak složité ani náročné zařadit cizí jazyk do každodenního programu.

Osobně jsem na to narazila, když jsem si chtěla oprášit ruštinu. Je to už třetí cizí jazyk a hledala jsem tedy optimální časové řešení. Učebnici s frázemi jsem si položila na stůl a každé ráno jsem si přečetla a nahlas několikrát zopakovala jako rituál jednu ruskou frázi. Fungovalo to skvěle, a když jsem zpočátku někdy zapomněla ranní frázi, rituál se přesunul navečer. Po určité době jsem si zvykla, a kdykoliv jsem byla na cestách, rituál jedné fráze mi chyběl. Asi už víte, kam mířím. Rituál jsem si přesunula do telefonu a fráze už mám stále u sebe.

To, že jsme začali našim studentům zasílat pravidelně každý den sms s německou nebo anglickou frází přeloženou do češtiny do jejich telefonu, už byl jen další krok. Určitě si řeknete, že to není nic převratného a můžete udělat to stejné. Proč to tedy neděláte? Je to pochopitelné. Nemusíme být přece všichni jazykoví nebo techničtí odborníci. Nebo se k tomu zkrátka nemůžete dostat a čekáte na ten správný impuls. Tak tady je. A dokonce vás ani nečeká žádné hledání frází a nebo zasílacích služeb.

Napište mi sms, nebo email a už zítra můžete najít první frázi ve vašem telefonu.

Udělejte si svůj jazykový rituál prostřednictvím sms do vašeho telefonu nebo frází ve vašem počítači. Dejte si ke kávě jako zákusek jednu frázi třeba v angličtině. Je to snadné. Prostě napište na mkrausova@jazz-com.cz nebo zavolejte +420 602 116 845.

Michaela Krausová
Váš jazykový poradce