fbpx

Před pár dny léto definitivně předalo žezlo podzimu a tak se můžeme těšit na dny plné slunce a barev i na dny, kdy si pěkně zalezeme doma do tepla a nebudeme chtít vystrčit ani nos. Ta druhá varianta je ideální pro šálek dobrého čaje nebo kávy a nějaký pěkný příběh.

– Tentokrát ho ale nebudeme poslouchat ani číst. Prostě si ho napíšeme. Je to totiž skvělá možnost, jak si procvičit slovní zásobu a fráze tou nejaktivnější cestou, i když nemáte právě lektora nebo partnera na hovor.

Že je to nesmysl? Ale vůbec ne!

Uvař si dobrý čaj nebo kávu a můžeme začít. – Příběh můžeš psát pro děti, pro přátele, nebo zkrátka jen pro sebe. Rozhodni se předem, bude se ti lépe tvořit. Pokud máš slovíčka na kartičkách tak, jak jsem radila si je psát, máš první krok hotový. Pokud ne, vůbec nevadí. Napiš si 10 – 20 slovíček ve „tvém“ cizím jazyce, podle kondice. Jazykový slovník není zakázán, naopak. U příběhu nezáleží na tom, zda si vybereš slovíčka pro tebe známá, nebo ta, která se chceš nově naučit. Nejdůležitější je slovíčka použít.

Slovíčka bychom tedy měli. Slovíčka si několikrát přečti. Měl/a bys znát význam všech. Pokud začne fantasie pracovat hned pro prvním přečtení a už tě napadá příběh, pusť se do toho. Co slovíčko, to věta. Pokud tě ani po třetím přečtení nic nenapadá, nevadí. Začni jednoduše s prvním slovíčkem a použij ho v jakékoliv banální větě. Děti budou nadšené! A nyní další věta, která ovšem nějak navazuje na tu předchozí obsahem. Že to nepůjde? Určitě půjde. Co například: „Na stole jednací místnosti leží na talíři čerstvá kobliha. Právě ji prověřuje tučná moucha. A přiletěla další moucha. První moucha doporučuje druhé mouše čerstvou koblihu. Je báječná. To ale sladké setkání!“ – Chápu, že se tento příběh nedostane do knih, ale ani to není účel.  Je jednoduchý a použila jsme v něm i slovíčka firemního jazyka. Proč ne. Všechno je dovoleno!

V příběhu si můžeš procvičit nejen slovíčka, ale s pomocí slovníků i jejich vazby, které ve větě musíš použít. Je to báječný způsob, jak se aktivně vyjadřovat a naučit se používat jednoduché věty. Ideální je, když pak s Vámi příběh projde někdo, kdo jazyk ovládá. Nicméně i bez toho má psaní příběhů velký efekt a samozřejmě své kouzlo.

Těším se, že si k čerstvému zázvorovému čaji přečtu nějaké příběhy od vás.

Pokud máte rádi příběhy a k nim dobrou kávu nebo čaj, těšíme se na vás v našich kurzech. Zavolejte +420 602 116 845 nebo napište mkrausova@jazz-com.cz a zúčastněte se našeho intenzivního kurzu.

Michaela Krausová
Váš jazykový poradce

Pokud vám unikly naše předchozí tipy, napište si o ně na info@jazz-com.cz