fbpx

Nečekejte jednoznačnou odpověď, nicméně je jasné, že pokud máte mezinárodně uznávaný certifikát o jazykové úrovni, určitě vám otevře dveře k činnostem, zaměstnání, kontaktům…, které by jinak zůstaly zavřené. Další důležitý předpoklad otevřených dveří je to, že vám certifikát neleží jen tak v šuplíku, ale vaše aktivní jazykové znalosti i po pár letech skutečně odpovídají vašemu certifikátu. V zahraničí je stále častější praxe, že vás při jakýchkoliv pohovorech nejdříve komplexně prověří z hlediska zkušeností a aktivních znalostí a pak zařadí vaše certifikáty jako platné. A stejná tendence se začíná projevovat i u českých společností.

Naše anglická rodilá mluvčí, která vede v naší jazykové škole i na Jihočeské univerzitě specializované kurzy firemní angličtiny a sama měla v Anglii svou firmu, dokonce na poslední jazz-com konferenci pronesla, že nechápe, na co si tu v Čechách stále hrajeme se všemi těmi papíry, diplomy a certifikáty, které jsou klíčem ke všemu, i když za nimi jsou mnohdy jen teoretické znalosti bez zkušeností a motivace.

Zpět tedy k titulní otázce a odpovědi na ní. Ano, jazykový certifikát má jistě velký význam. Ano, je třeba si vybrat ten správný, který mohu uplatnit a aktivně používat. Ano, certifikát může být i silná motivace k zahájení studia cizího jazyka nebo ke zvýšení úrovně. Ano a doporučuji si vybrat mezinárodně uznávaný certifikát, který pro všechny v zahraničí i u nás standardně označuje vaše aktivní jazykové znalosti. Jedno je při rozhodování ovšem velmi důležité. Je pro vás a vaši práci nebo činnost skutečně důležité mít v ruce certifikát? Nebo vás jen zaujala myšlenka udělat si certifikát a vytvořit si tak například motivaci pro soustavnou přípravu?

Důležité je totiž počítat s tím, že příprava na každý certifikát je dost specifická a budete se učit mnoho pravidel a výjimek, které možná nevyužijete. Určitě nepočítejte s tím, že příprava na certifikát vám dá dostatek prostoru pro aktivní komunikaci, se kterou se pere většina z nás a kterou většina také potřebuje. Pokud je to tak a hledáte motivaci, motor nebo impuls zkuste s námi raději intenzivní kurz na Hluboké, kde vám komunikace, motivace i pokrok určitě chybět nebudou. Typy zkoušek, na které vás připravíme, najdete stejně jako typy a termíny intenzivních kurzů na Hluboké na www.jazz-com.cz. V příštím newsletteru bych navázala odpovědí na otázku: „Chci si udělat certifikát – jak na to?“