fbpx

Začni kdykoliv a vyber si třeba podcasty

Před nedávnem jsem pro majitele iphonu podrobně sepsala, jak pracovat s podcasty na zlepšení naší angličtiny. Protože měl návod velký úspěch, zařazuji návod pro androisty dříve, než jsem plánovala. Nyní. Začít můžeme opravdu kdykoliv. Ovšem nesmíme zapomenout, že pro každý začátek je více než důležité, abychom si naplánovali co nejjednodušší cestu. Protože pokud nám nebudou stát v cestě překážky, tak je více než pravděpodobné, že vydržíme alespoň měsíc. Ať už dodržovat nový jídelníček nebo studovat třeba angličtinu. Doba jednoho měsíce je totiž minimální doba na to, aby se z novinky stal zvyk. Zvyk je jistota, samozřejmá součást dne a chybí nám, když ho vynecháme. A to je náš cíl.

Proč dostat podcast do mého telefonu? Podcasty nám servírují pravidelnou dávku angličtiny.

Stejně jako ty jsem potřebovala dostat angličtinu ještě více do každodenního programu. Přemýšlela jsem, jak si připravit ideální podmínky pro anglické poslechy a objevila jsem podcasty. Pravidelně vycházejí nové, chodí nám do telefonu automaticky a krásně nám tak nastavují rytmus a cestu ke zvyku. A máme je stále po ruce. To byl důvod, proč jsem psala newsletter “Jak se učit angličtinu pomocí podcastů.” Podělila jsem se o zkušenosti:
  • Proč se učit pomocí podcastů
  • Jak s podcasty začít
  • Kdy je poslouchat
  • Co poslouchat
Upozornila jsem i na důležitost toho, že tě musí zajímat obsah, který se chceš dozvědět. Že angličtina je vlastně jen prostředek. Neuvedla jsem ovšem to, kde může zakopnout většina z nás. Totiž, jak dostat podcasty do naší techniky, třeba do telefonu.

Jak dostat podcast do telefonu

Tak tedy, nyní uvádím neuvedené vše dokonce s fotodokumentací. Vybrala jsem podcast CNN business now. Jde o 2-3 minutové poslechy, tedy klidně na každý den. Věřím, že takto umetenou cestu nelze odmítnout a pokud dojdeš až sem, zkrátka to zkusíš.

Dnes pro androisty, iphonisté si mohou o svůj návod napsat.

Tedy – klikni na ikonku Obchod play

a zadej ve vyhledávači podcasty a objeví se ti přehled aplikací pro podcasty.

Telefon s androidem jsem si půjčila od kolegy, který má velmi dobrou zkušenost s aplikací Podcast Addict. Rozhodla jsem se tedy pro ni. Klikni na ikonu Podcast Addict a potvrď “naistalovat”.

Kolega již Podcasty používá, proto je na foto v nabídce “odinstalovat”.

Klikni na “otevřít” a objeví se všechny kategorie.  Pod nimi najdeš ikony podcastů, které si postupně nainstaluješ.

A nyní klikni vpravo nahoře na ikonku “+” pro nový podcast. Na obrazovce se objeví upoutávky na různé aktuální podcasty, ale ty klikneš vpravo nahoře na lupu.

Do řádku vedle lupy napiš CNN Business Now a potvrď “vyhledat”. Objeví se ti ikonka CNN Business Now

a vpravo jen klikni na potvrdítko, které se zbarví zeleně.

A je to.

Když se vrátíš zpět na úvodní stránku Podcasty (tlačítkem zpět dole), máš již ikonu podcastů CNN Business Now ve svých podcastech.

Nyní stačí kliknout na ikonku CNN Business Now a rázem máš před sebou přehled všech posledních podcastů a u tohoto každý pracovní den jeden nový. Máš tak zajištěno, že ti budou automaticky chodit podcasty s novými epizodami, nemusíš nic hlídat. Jsou ti k dispozici automaticky. Dokonce si můžeš označit, zda jsi epizodu již slyšel/a.

Geniálně jednoduché a snadno to zvládneme všichni. Mám iphone a bez problémů jsem se ponořila do androidu a podcasty jsem nastavila na kolegově telefonu. Tedy žádná překážka.

Další podcasty v rámci aplikace Podcast

CNN business používám a šla jsem najisto. Samozřejmě mě zajímají i další podcasty a určitě další 2 hned doporučím. Stačí zatrhnout potvrdítko vedle názvu aplikace viz. výše a tak si zajistíme pravidelné odebírání, což považuji za poměrně důležité. Pravidelnost řeší aplikace za mě.

Tedy, v aplikaci podcasty klikni na lupu a do řádky vedle lupy napiš název další doporučené aplikace, uvádím viz. níže.

Pokud si chceš vyhledávat sám/a, nejjednodušší je napsat si do řádku vedle lupy English ESL a dostaneš se k dlouhému přehledu možných podcastů.

Za sebe mohu vřele doporučit Learning English News Review BBC Radio.
Má skvělé hodnocení (rating 4,5 z možných 5). Podcast má maximálně 10 minut, rozšíří tvou slovní zásobu, fráze na dané téma obsahují vysvětlení gramatiky a obratů a kromě zajímavého tématu se objeví i mini příběh.

Aktuální kapitola zní “Crocodiles seen in Australia´s flooded streets”.

Stejně tak mohu doporučit 6 Minute Grammar.

Dvojice moderátorů s humorem a odlehčenou formou vysvětluje gramatiku v praxi. A podcast má pouhých 6 minut.

Postup, jak podcast odebírat nebo se dostat jen k epizodám, je stále stejný jako u popisu CNN Business Now.

Udělej další krok a vylepši si každý den zajímavým podcastem. Vyzkoušej mikrolearning (každý den se naučím kousek) ke zlepšení své angličtiny. Budeš mít hned lepší náladu, když každý den uděláš něco pro sebe. A věřím, že díky podcastům budeš lépe vnímat to, že je třeba se stále něco nového učit.

A pokud chceš kromě angličtiny načerpat i motivaci a nechat se strhnout, přihlas se o svůj intenzivní kurz angličtiny nebo dokonce o kurz pokročilé angličtiny se soft skills.