Prestižní univerzity, akademické instituce a neziskové organizace objevují virtuální světy jako místo k setkávání, ke vzdělávání a poznávání. Virtuální svět Second life má vlastní ekonomiku a měnu (linden dolar), která je směnitelná s korunou. Můžete se zde nakupovat pozemky, objekty nebo svůj originální vzhled. Např. studenti USC Marschall school of Business využívají tuto platformu k vlastnímu podnikání a ověřování poznatků, které získali ve škole. Mladí tvůrci z London College of Fashion vytvořili Second Life budovu, ve které pořádají virtuální módní přehlídky. Někteří akademici z ALA (American Library Association) považují tradiční knihovny zastaralé, proto např. Stanfordská univerzita vybudovala ve virtuálním světě Second Life virtuální knihovnu.
S virtuálním světem se také seznámili 24. října 2012 studenti ekonomické fakulty Jihočeské univerzity . Mgr. Michaela Krausová, ředitelka jazykové školy jazz-com s Ing. Viktorem Vojtkem, Ph.D., proděkanem ekonomické fakulty pro zahraniční vztahy uspořádali přednášku na téma Jak zvládnout cizí jazyk pomocí virtuálního prostředí. Studenti byli seznámeni s virtuálním prostředím a objevili výhody tohoto způsobu vzdělávání. Po přednášce následovalo mnoho dotazů, které svědčí o velkém zájmu ze strany studentů.
Setkání bylo úspěšnou ukázkou sbližování soukromého sektoru s akademickou půdou. Věřím, že se v brzké době dočkáme další přednášky a tentokrát už ve virtuálním světě.