fbpx

Dnes otevřu krabičku s překvapením hned. Na tento podzim jsme připravili zbrusu nový kurz Firemní jednání v angličtině (Business meeting).

Čerstvá novinka pro všechny, kteří se účastní firemních porad, každodenních i mimořádných jednání a jako třešničku na dortu musí vše absolvovat v angličtině. V těchto situacích musíme často vystupovat ze své komfortní zóny a pokud se ještě máme vyjadřovat v angličtině, je to o to náročnější. Přesto si myslím, že pokud si osvojíme pravidla vedení jednání, zvládneme základní prezentaci své myšlenky a pochopíme, jak se připravit na poradu, můžeme se na taková setkání dokonce těšit.

Inspirace přišla od našich studentů

Určitě vnímáš, že jednání v angličtině začínají být ve firemním světě samozřejmostí a týkají se nejen nejvyšších pozic vedení, ale všech, kteří přijdou do kontaktu s mateřskou firmou, techniky, zákazníky nebo auditory. Proto jsem se rozhodla “namíchat” kurz, který je i pro širší firemní management a spojuje trénink důležitých dovedností jako vedení jednání, porady i prezentace.  To vše v angličtině pod vedením rodilého mluvčího. Co je ovšem důležité, u tohoto kurzu se lektor věnuje i jazykové stránce (fráze, slovní zásoba, odpovídající gramatika v praxi). Kurz se tak otevírá všem, kdo si nejsou úplně jisti svou angličtinou a netroufají si do našich kurzů Presentation in English a Negotiation in English, která jsou orientována skutečně na trénink dovedností s předpokladem dobré znalosti angličtiny.

No rules no game

Jak už jsem zmínila, inspirace pro nový kurz přišla od našich studentů. Hovořili jsme společně o tom, že potřebují anglické fráze pro jednání, jak popsat graf, jak vysvětlit změny v dokumentaci, předložit návrh na poradě a podobně. Po několika rozhovorech jsem vnímala, že orientace na jazyk je tak silná, že se vlastně nikdo nezmínil o tom, jak něco prezentovat, jak vystoupit na poradě, nebo jak obhájit při jednání svůj postup. Přesto, když se setkáváme při různých příležitostech ve firmách se zahraničními partnery nebo kolegy, potřebujeme kromě angličtiny vědět například i to, jak se přesvědčit o svém návrhu, nebo vystoupit na poradě. Nehledě na to, že cizinci jsou v tomto ohledu většinou mnohem lépe vybaveni než my a to má samozřejmě vliv na průběh jednání i náš úspěch.

Znalost cizího jazyka nestačí

Musím otevřeně říci, že když jsem poprvé slyšela citovat zkušeného manažera heslo “no rules, no game” (bez pravidel není možné hrát), došlo mi v plné parádě, že pokud jde o hru, je nám heslo všem naprosto jasné. Stejně tak, pokud jde o cizí jazyk. Co už ale možná tak jasně nechápeme je, že i jednání má svá pravidla a postupy. Že porada má své zákonitosti a měla by motivovat. A také, že úspěšnou prezentaci je třeba natrénovat.

Osvojit si pravidla manažera

A právě proto jsme se rozhodli kurz postavit tak, aby si všichni účastníci osvojili základní pravidla ze zmíněných oblastí. Kurz vede rodilý mluvčí s dlouholetou praxí ve firemním prostředí, aby kromě skvělé angličtiny upozornil na to, kde jako Češi máme přidat. Podrobné informace k programu kurzu najdeš na našich webových stránkách, stejně jako přehled toho, co všechno tě naučíme. Klikni pro program kurzu Firemní jednání v angličtině Věřím, že kurz je skvělým přínosem jak po stránce jazykové tak po stránce důležitých dovedností a zvýší tak jistotu každého účastníka i příjemnou pracovní atmosféru ve firmě.