Jak se naučit němčinu, angličtinu nebo jiný cizí jazyk, není kupodivu ta nejčastější otázka, kterou dostávám. Daleko častěji odpovídám na otázku: „Když už něco umím, jak to mám udělat, abych se pohnul z místa a výrazně zlepšil svou úroveň?” I když jsou to dvě různé otázky, tak na ně odpovídám podobně. To, co je na začátku úplně nejdůležitější pro to, aby ses opravdu jazyk naučil/a a někam se posunul/a, je vnitřní motivace. Proto, než komukoliv na takové otázky odpovím, ptám se nejdříve: „Proč se chceš naučit anglicky? ” Otázky ohledně jazyka, času, současné úrovně, rozpočtu a dalších parametrů jsou až na dalším místě. Zkrátka musíš jasně vědět, proč se chceš cizí jazyk nebo cokoliv jiného naučit. A potřebuji to jasně vědět i já, když mám na otázku odpovědět, aby to nebyly jen mé zkušenosti na obecné rovině a mohla jsem být konkrétní.
Vnitřní motivace je v každé době motor a bez něj nikam nedojedeme
Pokud jsi právě mávl/a rukou, že je to jen teoretizování, musím s tebou nesouhlasit. Uznávám, že žijeme v době, kdy hlubší smysl věcí a tím i hlubší motivace vlastně již odpadla. Mám na mysli boj o přežití. Nemáme již motivaci, že toho musíme za světla na poli udělat co nejvíce, abychom měli co jíst, nebo že se musíme naučit německy, abychom šli do Vídně do služby a uživili rodinu. Hlubší smysl je nejsilnější motivace a pokud ji nemáme, musí nastoupit jiné. Tak fungujeme my, tak funguje náš mozek. Na tom se za staletí nic nezměnilo. A jaká by to tedy měla být motivace?
Motivace v nové době
Pokud tedy zmizela ta úplně nejbazálnější motivace, jaké tedy máme možnosti? Co nás motivuje? – Odpovědi určitě znáš, přesto je vyjmenuji:
- Dělám něco proto, že mě to skutečně baví – Učím se francouzsky.
- Za tím, co dělám, stojí něco, co mě skutečně baví – Učím se francouzštinu, kvůli studiu francouzského umění.
Chci udělat vývojové oddělení v české pobočce belgické firmy a bez dobré angličtiny a vyjednávacích schopností vedení centrály nepřesvědčím. Učím se tedy vyjednávat v angličtině. - Zapojím morálně volní motivaci. Naučím se německy, protože to po mě někdo chce. Ale tento typ motivace č.3 funguje dle psychologů asi u 1,5% lidí a my osobně jsme za posledních 20 let měli mezi stovkami studentů jen jednoho, pro kterého fungovala tato motivace dlouhodobě.
Dej si meeting sám se sebou
Pokud se tedy opravdu chceš zakousnout do zvýšení své jazykové úrovně, polož si otázku: „Proč se vlastně chci učit francouzsky, německy nebo anglicky?” a poctivě si na ni odpověz. Stále se s někým setkáváme a stále máme s někým meeting. Dej si tentokrát meeting sám se sebou.
Tvoje otázka se samozřejmě nemusí vztahovat jen na jazyky. Platí pro jakoukoliv činnost. Ale bez odpovědi na ni se nepohneme. Nicméně téměř vždy tu odpověď znáš hned. A pokud se ti nedaří na ni odpovědět samotné / samotnému, ráda ti pomohu odpověď najít. Zatím se to vždy povedlo a bylo překvapivé, jak je to jasné.
A co dál? Pak už je to celkem snadné. Chceš se učit německy a víš proč? Fajn. Společně sestavíme jazykový program podle jazyka, podle oboru, zjistíme, kolik máme času, jaký máme rozpočet a kdy můžeme začít. A vše nastavíme samozřejmě tak, abys měl/a ke všem standardním i intenzivním kurzům možnost jazykových bonusů, které ti zajistí dlouhodobě stálý kontakt s jazykem a efektivní cestu ke zlepšení, které opravdu potěší.
Pokud znáš své “proč”, z našich jazykových programů si snadno vybereš ten svůj.