Také se ti stává, že máš v některých situacích pocit, že už jsi je jednou zažil/a, viděl/a, nebo slyšel/a? Že nějaké místo velmi dobře znáš a přitom je zcela jasné, že jsi tam poprvé a s daným člověkem jsi se určitě dosud nesetkal?
Přitom je pocit “důvěrně známého” tak silný, že jen těžce sami sebe přesvědčujeme, že jsme v dané situaci poprvé. Tento pocit nazýváme “déjà vu”. A jak to může souviset se vzděláváním, nebo dokonce s cizím jazykem?
Vše je výsledkem toho, jak funguje náš mozek. S tím, jak funguje, se nedá nic dělat. Snad jen to, že znalosti o jeho fungování využijeme. Pocit “déjà vu” vysvětlují vědci tím, že konkrétní situace spouští v paměti podobné zážitky a mozek ji pak vyhodnotí jako stejnou, tudíž už známou. Většinou se jedná o velmi intenzivní zážitky. A pokud jsou pozitivní, Váš pocit je pozitivní.
A proces učení?
Vědci nechtěli říci, že učení probíhá na principu “déjà vu”, ale vyšli z této zkušenosti a potvrdili, že mozek vnímá jakoukoliv intenzivní zkušenost nebo zážitek jako jasný zdroj informací, ze kterých čerpá a které se přirozeně vynořují při podobných situacích. Čím intenzivnější a více prožitá, tím rychleji se ukládá do dlouhodobé paměti a tím lépe se nám vybavuje.
My jsme se nechali inspirovat nejen těmito výzkumy, ale i našimi zkušenosti a vedeme na stejných principech naše Kurzy prezentačních dovedností v angličtině. Jedinečné spojení dovednosti prezentovat, používat ty správné anglické fráze a využít znalosti interkulturních vztahů umožňuje našim studentům následně bez obav vystoupit před své publikum a v angličtině předvést strhující prezentaci. Objednejte si svůj intenzivní zážitek, Kurz prezentačních dovedností v angličtině, a získejte pozitivní zkušenost, ze které budete stále čerpat. Možná v některých situacích zažijete i své první “déjà vu”.
Vzdělávejte se společně s námi a přihlaste se již dnes na konferenci “Trendy firemního vzdělávání ve třetím tisíciletí”. Setkejte se nejlepšími a získejte cenné a intenzivní zkušenosti, důležité i pro kulturu vzdělání v Čechách.