fbpx

Cizí jazyk jako jízda ve ferrari

Všichni víme, jak je nejen příjemné, ale i důležité mít sny a určitě každý z nás nějaké máme, včetně těch jazykových. Že je pro jejich realizaci velmi důležité si je představovat do detailu a necenzurovat je, to už úplně všichni neděláme.

Většina z vás nad snem mávne rukou a řekne si, že se nikdy nesplní. Ale tím si naprosto znemožníte dosažení realizovatelného snu! A proč o tom mluvím v souvislosti s cizím jazykem?
Věčný začátečník
Minulý týden jsem připravovala program pro našeho nového studenta on-line kurzu němčiny ve virtuálním prostředí.
Zpovídala jsem ho, proč se chce učit, kam se chce posunout, zda je limitován termínem důležitého jednání nebo třeba i dovolené a mimo jiné, zda zná svou jazykovou úroveň, popřípadě do jaké úrovně by se zařadil, než ho sama přezkouším.
S povzdechem odpověděl: „No já jsem takový ten věčný začátečník, alespoň mě tak označují, tak by mi stačilo, abych se v cizině nějak domluvil v hotelu, restauraci, nebo pokud by bylo třeba u lékaře. Zkrátka v běžných situacích, abych nebyl úplně za pito… .”
Zahoďte výraz „mě by stačilo…“!
Je velmi důležité, když člověk ví, co od kurzu očekává a kam se chce v jazyce dostat a proč. To je v pořádku a od každého našeho studenta chceme, aby to vyslovil, ať už sám, nebo k tomu dojdeme společně. Co mě ovšem nadzvedlo ze židle byla informace – „No já jsem takový ten věčný začátečník, alespoň mě tak označují, tak by mi stačilo,…“
Nic takového – „Mě by stačilo“. Řekněte si, jak byste si přáli umět německy nebo anglicky nebo třeba čínsky! A nahlas! Autocenzura totiž může být skutečně důvod, že se cizí jazyk nikdy nenaučíš a prokazatelně zamezuje realizaci snů, i těch realizovatelných.
Napiš si svůj jazykový sen
Takže si teď pěkně napiš velkými písmeny na papír, jak by jsi si přál/a umět svůj cizí jazyk a polož nebo pověs si mini-plakátek na viditelné místo. A to, na co se vymlouváš, nebo co tě brzdí v plnění snů, také napiš a pak hned pěkně zmačkej a zahoď. Uvidíš, jak se ti uleví a jazyk ti půjde lépe.
Já si jdu také napsat jednu větu ke zmačkání. Neplatí to totiž jen pro jazyky.
PS: Přemýšlím, že bych zakázala používat označení věčný začátečník…