fbpx

Přemýšlela jsem, čím bych přispěla k letní pohodě a zároveň ti pomohla rozlousknout oříšek, který možná právě řešíš. V létě cestujeme více než v jiných obdobích, a tak nás více než jindy napadá, že bychom konečně mohli pohnout se svou znalostí angličtiny, němčiny nebo třeba španělštiny a naskočit do nějakého kurzu. Začátek školního roku doslova vybízí k takovému startu, a tak ti nabízím krátké letní zamyšlení, aby se ti na podzim lépe rozhodovalo, zda a co bys vlastně chtěl/a.

manažer

“Pokud máš dobrý plán, jak dosáhnout svého cíle, úspěchu se nelze vyhnout.”

Václav Novák

Je to jasné. Je třeba mít dobrý plán.

To sice ano, ale plán je určen pro uskutečnění nějakého cíle. Tedy – pokud nemáš cíl, plán ti úplně nepomůže a úspěch tě spolehlivě mine. Ano, dej si cíl. Jaký cíl? Že to není jednoduché? – Je, dej si jednoduchý a konkrétní cíl. Pomohu ti příklady: “Příští rok už si na dovolené objednám v restauraci anglicky a bez pomoci.”, “Na jaře zvládnu jednoduchou prezentaci v angličtině před vedením z firemní centrály.”, “V únoru se v Alpách budu učit na snowboardu s instruktorem bez obav, že nebudu rozumět.”, “Mám šanci získat novou pozici, jen se do roka musím domluvit německy.” A příkladů by mohly být desítky. Tedy ano, dej si jednoduchý a konkrétní cíl.
manažer

“A goal without a plan is just a wish.” – „Cíl bez plánu je pouze přání.“

Antoine de Saint-Exupéry

A pokud nemáš cíl

Nevadí. Pokud cizí jazyk skutečně nepotřebuješ, nestresuj se a nezabývej se tím, že bys ho měl ovládat a neovládáš. Proč? Že je to podivná rada? – Myslím, že je v pořádku.
Když angličtinu nebo jiný cizí jazyk nepotřebuješ, je zbytečné sám sebe zahánět do kouta jenom proto, že by se něco mělo. A navíc si můžeš “uhnat” velmi pěkný vnitřní blok tím, že stále začínáš, nebo si vyčítáš, že už bys měl/a se svojí němčinou nebo angličtinou něco udělat.

Pokud se totiž najednou objeví potřeba a dobrý cíl (změna zaměstnání, chuť si vyjet k moři a domluvit se, nová skvělá pozice v práci, vnouče je v cizině, …) právě tento blok, ti bude překážet. Můžeš mi věřit, už jsem jich “rozpouštěla” několik a bylo by mnohem snazší začít se učit úplně od začátku a bez předehry “Já bych se měl/a tu angličtinu učit.”, nebo “Začínám už popáté a nemůžu se pohnout z místa.”

Letní intenzivní jazykové kurzy

Plán ti připravíme, ale s cílem ti můžeme jen pomoci.
Pokud si nejsi jistý/á ve svém “jazykovém” cíli, velmi rádi tě podpoříme a zkusíme ho stanovit společně. Plán, jak svého cíle dosáhnout, už můžeš nechat na nás a našich zkušenostech.

A pokud nechceš čekat do září, vyber si některý z našich letních intenzivních kurzů a nebo si napiš o ten svůj, sestavený na míru a ve tvém termínu. Kromě toho, že tě doslova obklopíme angličtinou nebo němčinou, můžeš si vychutnat letní Hlubokou se vším, co návštěvníkům nabízí.