fbpx

Odměň se za své učení

Učení je úplně nejsnadnější, když v něm mozek vidí smysl. Odměna může takový smysl představovat. Smysl odměny působí tím silněji, čím je její forma neočekávanější a vzácnější. Dokonce i mozek má rád překvapení.

Zajímavé je, že nezáleží na tom, zda se odměňujeme vědomě nebo nevědomě. Tedy ať už o tom víme, nebo ne, hrají odměny důležitou roli bez výjimky pro každého z nás. Při dlouholetých výzkumech se totiž zjistilo, že v mozku každého člověka dochází převážně k podvědomému odměňování.  Susanne Leiberg, Tania Singer, Belohnungslernen). Mozek to zkrátka udělá za nás. Máme totiž jako velcí dospělí pocit, že odměňování je pro malé a pro nás je přece dostačující to, že máme nějaký úžasný cíl. Umytá okna, přivrtanou poličku nebo odeslanou odpověď na reklamaci v angličtině.

Čokoládka i steak zlepší tvůj cizí jazyk.

Ano, ano přesně tak. Ovšem ani belgická pralinka nebo propečený steak nemá takovou sílu jako pozitivní sebehodnocení a spokojenost sama se sebou. Nebo chceš-li, velkou sílu má dobrý pocit z dobře vykonané práce nebo zvládnutého úkolu. To výrazně zvyšuje učební efekt.

Žádný rozdíl mezi dětmi a dospělými

V tomto ohledu se fungování dětí a dospělých neliší. Díky odměňování zažíváme pocit radosti nebo spokojenosti a to nás žene k tomu, abychom podobnou situaci opakovali. Ať už k ní vede cesta přes nepříjemný rozhovor s kolegou nebo musíš zvládnout náročné jednání v angličtině … i tak se snažíme opakovat tuto zkušenost znovu a znovu. Jasně motivováni odměnou. Znáš přece ten vnitřní motor, který tě žene k tomu, abys zvládl/a i věc, do které se ti vůbec nechce. Protože pak přijde ten báječný pocit uspokojení. A ani netušíš, jak úžasný efekt má reakce typu: “Tak za tohle si zasloužím čokoládku nebo skleničku něčeho dobrého.” Když se totiž vědomá odměna spojí s podvědomou, efekt se skutečně násobí.

Dokonalý motivátor pro učení nejen angličtiny

Hlavní zodpovědný za tyto pocity vzrušení je dopamin, látka v mozku. Tento posel se stává aktivní v našich mozcích, když se cítíme zvlášť dobře nebo dokonce myslíme na to, že prožíváme něco příjemného. A čím častěji máme zkušenost, ve které se cítíme dobře (při níž se uvolňuje dopamin), tím silnější je impuls k opakování této akce. Dokonalý motivátor pro učení! Možná jste si toho všimli u dětí: Když se děti učí s radostí – ať už chodí, mluví, malují atd. – učí se extrémně rychle a vždy se chtějí dozvědět víc.

A co teď se všemi těmi informacemi o čokoládě, steaku a odměnách vůbec? Dovol mi to shrnout.

Dopřej si ten luxus a pusť odměny do své každodenní rutiny. Zkus si uvědomit ten povznášející pocit, když něco dokončíš nebo se ti něco povede a přidej k tomu třeba ještě šálek úžasné kávy a chvilku jen pro sebe. Kolegové zatleskali tvé prezentaci v angličtině? Ber to vědomě jako bonus k povznášejícímu pocitu. A až se ti příště nebude chtít do náročné nabídky do Německa nebo nepříjemného jednání se zákazníkem v angličtině, vzpomeň si, jak skvěle se cítíš po každé, když to zvládneš a co na tebe čeká za odměnu. Vše půjde rozhodně mnohem lépe a radostněji.

Chceš s tréninkem pomoci? Objednej si svůj intenzivní jazykový kurz.

  • Naši lektoři tě odmění pochvalou i potleskem
  • Za den zvládneš tolik rozhovorů v angličtině, co jindy za pár měsíců
  • Tvoje aktivní komunikace při dialozích ti zajistí spokojenost díky splněnému očekávání
  • Občerstvení a šálek kávy o přestávce doplní tvé sebeuspokojení
  • Městečko Hluboká navodí příjemnou atmosféru pro aktivní pohodu učení