fbpx
Dnes bych ráda navázala na předchozí newsletter a poskytla ti dalších 5 tipů, které ti usnadní rychleji používat angličtinu nebo třeba němčinu v praxi, a díky kterým můžeš být spokojenější sám/a se sebou. Často si totiž překážky klademe do cesty sami, a jak jsem si za léta praxe při kurzech všimla, většinou si to účastníci ani neuvědomují. Uvádím tedy dalších 5 tipů a věřím, že pomohou, byť by sis vybral/a jen některý z nich. Pořadí tipů nesouvisí s jejich důležitostí.

6. Už se neomlouvej

Nikdo není dokonalý a nikdo neví všechno. Není tedy nutné se omlouvat za to, že při mluvení anglicky nebo francouzsky děláme chyby. Obzvlášť my Češi jsme specialisté a na své nedokonalosti upozorňujeme. A to dokonce i v případě, že naše angličtina je na celkem slušné úrovni. Je to pochopitelné, je to naše kultura a tu nezměníme tak snadno. Naše ne příliš vysoké sebevědomí je historicky zakořeněné a často se omlouváme za neznalost, kterou by cizinec prezentoval jako velmi dobrou znalost. Jak tedy na to? Pokud to nedokážeš hodit za hlavu a bez omluvy ti to nejde, řekni velmi krátce a bez provinilého výrazu například větu: “Moje angličtina není dokonalá, ale určitě se domluvíme.” A pokud to ještě nestačí, ráda ti prozradím, že většině dobrých mluvčích nebo rodilců je vlastně poměrně nepříjemné, že se jim někdo omlouvá a mnohokrát mi to potvrdili. Učení je neustálý proces. Čím více budeš mluvit, tím rychleji získáš praxi. Ani rodilí mluvčí se nenaučili mluvit za pár měsíců. Hlavní věc je, že máš chuť se domluvit. Většina lidí to pochopí a ocení. Takže se uvolni a hovoř.

7. Uč se za pochodu

Učení v místnosti (učebně) je skvělé, protože se můžeš dívat do učebnice, sledovat video, reaguješ na otázky lektora… Možná se i lépe soustředíš a nic tě neruší. Ale realita neprobíhá jen v učebně. Je třeba zařadit němčinu, angličtinu, francouzštinu, atd. do svého každodenního života a použít je při každé příležitosti, která se ti naskytne. Pokud nemluvíš anglicky mimo učebnu, tvoje schopnost pokroku zůstane velmi omezená. Je to nejlepší způsob, jak se učit. Ovšem ne, jak se naučit. Jak na to? Simulací reálných situací v kurzech. Nejlépe těch situací, které jsou běžné ve tvém profesním nebo soukromém životě: komunikace se zákazníkem, jednání s lidmi z centrály, pár vět s turistou nebo objednání jídla v restauraci.
Konference Management, znalosti a praxe

8. Nevzdávej to a poper se o svůj úspěch

Začít se učit angličtinu, nebo šlápnout do pedálů, abys ji zlepšil/a, většinou není jednoduché a mnoho z nás se rychle vzdává. Žádný komfort ti skutečně nikdo neslíbí, ale pokud s tím chceš pohnout, musíš vydržet. Že je to jasné? – No asi úplně ne, protože jinak bych nepotkávala tolik těch, kteří už nad sebou chtějí lámat hůl.
Jak na to?
Už jsem to napsala. “Nevzdávej to!” Já to také nevzdávám, když se snažím už 25 let vysvětlit, že cizí jazyk se může naučit opravdu každý.
Jen musíš počítat s tím, že bez práce nejsou koláče a někdy budeš skřípat zuby.  Ale když vydržíš, úspěch se dostaví. A věř mi, že není nad to, když se povede nějaký náročnější telefonát, nebo si třeba jen sám/a objednáš hotel. Hormony radosti se dostaví jako po zvládnutí maratonu. Tedy na 100%.

9. Urči si svůj zcela konkrétní cíl

Uvedu příměr cizího jazyka a sportu.
Sport má svá pravidla a samozřejmě má svůj jasný cíl. V jazyce je to podobné. I jazyk má svá pravidla a měl by mít svůj jasný cíl. Stejně jako pomůže sportovci jasný cíl, aby se vypnul k výkonu, motivuje tebe jasný cíl v jazyce.
Cíl (nebo chceš-li motivace) nám pomůže nejen v tom, abychom boj o skvělou angličtinu nevzdali, ale abychom jí dosáhli rychleji a ve větší pohodě. Nehledě na to, jestli sem tam musíme trochu zatnout pěsti a přidat.
Jak na to?
Dej si reálný cíl. Například: “Chci jet v létě za přáteli do Londýna a chci se domluvit tak, abych se cítil/a bezpečně a nebyl/a jsem na nikom závislý/á.”
Pak stačí jen naplánovat, co je třeba zvládnout a kolik mám na to času. A s tím ti rádi pomůžeme. Intenzivní kurzy doplníme každodenními sms frázemi, podpoříme tě zjednodušenou četbou a pravidelnými poslechy a máš to doma.

10. Nesrovnávej se s ostatními

Neporovnávej s jinými, jakou máš úroveň angličtiny,  jak tvrdě jsi na ní pracoval/a, nebo jak jsi suverénní.  Buď pyšný/á na to, čeho jsi dosáhl/a.
Každý to máme jinak. Někteří z nás se učí jazyky s lehkostí a chutí a někteří z nás prostě  tráví více času na pilování své angličtiny, němčiny, či jiného jazyka. To, že se tvůj přítel učí rychleji než ty, neznamená, že děláš něco špatně.
Jak na to?
Soustřeď se na sebe, protože stále platí pravidlo: “Dokud to sám/a neřeknu, tak to neumím.” Je to spravedlivé pro každého z nás a nemá smysl řešit, jestli to někdo jiný už umí. Já v každém případě držím palce všem.

Víkendové intenzivní kurzy na Hluboké

Pokud si chceš tipy vyzkoušet v praxi a zároveň se posunout v angličtině nebo němčině, přihlas se o svůj jazykový kurz nebo si vyber některý z našich víkendových jazykových kurzů.
Všechny tipy v našich kurzech a jazykových programech chápeme jako důležitá pravidla a rádi tě jimi provedeme. Budeme se těšit.

Controlling je cesta k úspěchu i v době nepohody

„Mít přehled, s jistotou se pohybovat v číslech a rozumět finančním údajům ve firmě je klíčovou výbavou každého vedoucího, šéfa nebo manažera, ať už má ekonomické vzdělání nebo ne.“„Být připraven je nejdůležitější předpoklad úspěchu.“A určitě se společně s tebou i...

Novinky a školení od jazz-com: Co vás čeká v podzámčí Hluboké?

Krásný den všem, já vás srdečně zdravím ze Zámeckého Golf Resortu v Hluboké nad Vltavou, kde, jak mnozí víte, pořádáme většinu našich kurzů, workshopů a školení. Posledním srpnovým dnem uzavřeli letní jazykové programy a tento týden jsme čerstvě zahájili nový studijní...

Mohou být firemní jazykové kurzy efektivní?

Odpověď zní: “Určitě ano, firemní jazykové kurzy mohou být efektivní.” Když se hned na začátku správně nastaví, mohou bezpochyby splnit očekávání obou stran. Tedy firmy i účastníků kurzu. A protože před sebou máme nový školní rok, ráda bych se dnes podělila o několik...